Školska priredba
Autor: Antonija Bukša, 16. 4. 2022.

Ususret Uskrsu i proljetnim praznicima, u našoj školi je 13. travnja održana školska priredba na temu „Novo normalno“. Tema priredbe odnosi se na nešto što se tiče svih nas u svim aspektima života. Što to uopće znači i možemo li kao društvo tek tako prihvatiti „novo normalno“ i zaboraviti neke životne navike preko noći? Znači li „novo normalno“  da smo se možda zauvijek pozdravili s nekim životnim navikama? Naši vrijedni učenici, pod stručnim vodstvom svojih nastavnika,  podijelili su sa nama brojne savjete i zanimljivosti o „novom normalnom“, a neki od njih mogu nam koristiti u daljnjem školovanju, životu, a kasnije i u poslu. Koordinatorice priredbe su prof. Ariana Juretić Jović i prof. Andrijana Ravnjak.

Obzirom da je pandemija koronavirusa promijenila svijet u rapidnom roku - svakodnevni život počeo se odvijati po pravilima „novog normalnog“. Je li pojava Covid-19 najgori dio povijesti zbog blokade cijelog svijeta te velikog broja preminulih ili su kroz povijest ipak postojale još neke ugroze sa zastrašujućim posljedicama? Odgovore na ta pitanja dale su nam učenice 1. 0 razreda Ana Marijan, Dea Pivotti i Nikol Korolija pod stručnim vodstvom prof. Bačinić.

Kako je globalna zdravstvena kriza utjecala na gospodarstvo većine zemalja tako je ostavila posljedice  i na Republiku Hrvatsku. Utjecaj Covid-19 na gospodarstvo istražile su i sa nama podijelile učenice 3. k razreda Ana Mihalić, Valeria Matković i Anamaria Uzelac pod stručnim vodstvom prof. Juretić Jović.

Prošle dvije godine, zbog pandemije koronavirusa i zabrane okupljanja, protekle su većinom bez većih druženja, koncerata i nastupa. Nadamo se da će ova, ali i iduće godine, ipak biti bolje. Kod nas - pjesme, druženja i veselja ne nedostaje, jer uz pjesmu sve je lakše. Stoga se naša učenica Antonela Martinković (1. 0 razred) pobrinula da nam uljepša dan prekrasnom izvedbom pjesme „Malo mi za sriću triba“ kako bi nas podsjetila da se trebamo radovati sitnicama jer upravo one čine naš život ljepšim. Zato svakodnevno pronađite nešto što će učiniti vaš dan ljepšim, cijenite sitnice i budite zahvalni na njima, uljepšajte dan nekome jer dobro se dobrim vraća.

Ovako raspjevani i dobro raspoloženi ušli smo u proljeće i toplije dane. Proljeće je godišnje doba u kojem budimo zaspalu zimsku energiju i veselimo se novim početcima. No, na tom nam putu nerijetko staju proljetni umor i letargija. Kako tome stati na kraj objasnio nam je učenik 1. k razreda Dominik Thaqi pod stručnim vodstvom prof. Pupovca.

Pitate li se kako je pandemija utjecala na učenike i kako je online nastava postala „novo normalno“ te koje situacije su proživljavali učenici i nastavnici u tom novom, svima izazovnom načinu nastave? Kada je krenula online nastava neki su bili oduševljeni, drugima je to bila noćna mora. Koje su prednosti, a koji nedostatci online nastave u odnosu na nastavu „uživo“ pogledali smo i zaključili u slikovitom prikazu dogodovština s online nastave kojeg je pripremila prof. Ravnjak.

Kako naši kreativci vide „novo normalno“ i što misle o tome pokazali su nam kroz izložbu svojih prekrasnih radova učenici 2. o, 3. o i 4. o razreda pod stručnim vodstvom prof. Čučković. I zaista smo uživali u njima.

Ovom prilikom zahvaljujemo učenicima, kao i svima ostalima na sudjelovanju. Obzirom da „slika govori tisuću riječi“, sa vama dijelimo nekolicinu fotografija kako bismo barem malo prenijeli dijelić atmosfere našeg druženja.

Sretan i blagoslovljen Uskrs te ugodne proljetne praznike žele vam djelatnici Trgovačke i tekstilne škole u Rijeci.