PROJEKT TV
Autor: Jelena Vlašić, 19. 12. 2016.

,,Nauka i tehnologija revolucionizirale su naše živote, ali sjećanje, tradicija i mitovi uokviruju naše reakcije” – riječi su američkog povjesničara Arthura M. Schlesingera Jr.

Svjetski dan televizije, koji se održava svake godine krajem studenoga, potaknuo je naše učenike da istraže nešto više o toj temi. Publici su na priredbi, koja se održala 15. prosinca 2016. u našoj školi, predstavljeni rezultati Projekta TV – prezentacije, recitacije, pjesme, anketa, modna revija i skeč, a sve u skladu sa svijetom televizije.

Nakon uvodnih, poticajnih riječi naše ravnateljice Antonije Bukše, mikrofon su preuzeli voditelji – učenici Dario Ivanović, 4. k i Antonija Mehmedi, 3. d. Kada i kako se razvijao današnji najdostupniji medij, prisutni su mogli saznati iz prezentacije koju su pripremili Danijela Abram iz 3. k na engl. jeziku pod mentorstvom profesorice Sande Španjol, zatim Frane Dragoslavić i Sanja Vlček iz 3. k na njem. jez. pod mentorstvom profesorice Karmen Ujčić, Patricija Čajić iz 4. k na tal. jez. pod mentorstvo profesorice Martine Krstičević te Sedita Hodža iz 1. d na hrv. jez. PPT prezentacija na hrv. jez., koju je izradila profesorica Jelena Vlašić, publici je olakšala razumijevanje povijesnih, ali i aktualnih činjenica o televiziji na stranim jezicima.

Da televizija spaja najudaljenije kulture i da može djelovati inspirativno u stvaranju nečeg originalnog, dokazao je energični nastup Silvije Čaval iz 2. c i Tonija Kovača iz 1. k koji su pripremili rap pjesmu. Televizijske reklame, posebno ove uoči božićnih blagdana, prepune su sretnih obitelji okruženih toplinom, ljubavi i darovima. No, stvarnost je ponešto drugačija, ispod površine skrivaju se mnoge tajne. Priču o jednoj neobičnoj obitelji u kojoj je TV ravnopravan član pripremile su učenice Stefani Haring, Vezira Ese, Izabela Nikolaj i Ema Žeželić iz 1. k pod mentorstvom profesorice Lorene Kinkele. Zanimljivu PPT prezentaciju za tu priču izradila je profesorica Ana Matanić. Malo božićnog ugođaja dočarale su učenice Sara Kovač iz 4 . k i Marta Perica iz 1. o koje su u duetu otpjevale pjesmu M. Carey ,,All I want for Christmas is you”. Svaki TV program pokušava na svoj način zadržati pažnju gledatelja. No, što kada se isprepletu televizijski svijet i stvarnost? Tko tada dobiva veću pozornost? Naši najbliži ili omiljeni tv likovi? O tome su razmišljale učenice 3. c razreda Marija Smojver i Jelena Vekić koje su, pod mentorstvom profesorice Melite Rabak, pripremile recitaciju pjesme ,,Molitva djeteta da bude televizor.” Da bismo provjerili kakva je situacija s gledanjem televizije u našoj školi, profesorica Jelena Vlašić provela je kratku anketu u kojoj su sudjelovali učenici svih razreda. S obzirom na rezultate ankete može se zaključiti da naši učenici svoje daljinske upravljače drže pod kontrolom jer ne pretjeruju u gledanju televizije, dok većinu slobodnog vremena provode na internetu i vani s prijateljima. Prisutni su mogli pogledati modnu reviju na temu Futuristički vintage koja je rađena za Državno natjecanje Dani odjeće 2015. u Čakovcu. U izradi su korišteni suvremeni i reciklirani materijali, a reviju, pod mentorstvom profesorice Renate Štefan, nosile su učenice Nataša Epet i Fanny Gašparini iz 3. d te Lea Sandalić iz 2. d. Prognoze za budućnost televizije otkrio je učenik Dino Vrkić iz 4. k pod mentorstvom dviju profesorica Višnje Vukić i Marije Škarice. U budućnost je zavirio i naš samozvani vidovnjak – učenik Damjan Krznarić iz 2. k koji je izveo kratki skeč nasmijavši sve prisutne. Priredba je završila stihovima Nine Simone ,,Feeling good” koje je otpjevala Sara Kovač, 4. k. Učenici četvrtih razreda, smjera dizajner odjeće, pod mentorstvom profesorice Larise Čučković, prikazali su svoj doživljaj svijeta televizije i njenu snagu koja dopire čak i do naše podsvijesti. Skicu za taj rad, koji se nalazio na pozornici u holu škole i koji pobuđuje mnoge asocijacije i razmišljanja, osmislila je učenica Lorena Mrkela, 4. o. Da bi sve s tehničke strane bilo usklađeno pobrinuli su se učenici Marko Francetić i Filip Vukojević iz 4. k. Projekt TV osmislila je i njime koordinirala profesorica Jelena Vlašić.

Pogledajte galeriju fotografija!