Kravata-hrvatski simbol ljudskih vrijednosti
Autor: Vesna Miličević, 17. 10. 2017.

U školskoj knjižnici, u sklopu zajedničkog projekta Škole Svjetski dan kravate,  u cilju promicanja kulturno-povijesne baštine, u Školskoj knjižnici TTŠ je održana Informacijska radionica ''Informacijski izvori o hrvatskom podrijetlu kravate''.

Cilj obilježavanja Dana kravate 18 listopada je  uputiti na važnost kravate kao izvornog hrvatskog  proizvoda, dekorativnog odjevnog predmeta i modnog dodatka.

Relevantne podatke dobivene pretraživanjem informacijskih izvora, učenici  Knjižničarske družine prikazali su  panoom '' Kravata- hrvatski simbol ljudskih vrijednosti '' koji je izložen u holu  škole : Sve na jednom mjestu. Taj naziv moto je ovogodišnjeg mjeseca Hrvatske knjige koji je posvećen enciklopedistici. Centralna tema je Čitanje ne dolazi  u pitanje.

Dan kravate proglasio je Hrvatski sabor 2008. godine, a na prijedlog ustanove Academia Cravatica. Odlučeno je da to bude 18. listopada jer je na taj dan 2003. godine izvedena spektakularna instalacija ''Kravata oko Arene u Puli''. Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv  u  svijetu. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti.

Radionicu su realizirale učenice 1. O razreda, uz pomoć mentorice prof. Vesne Miličević. Naša aktivnost obilježavanja 'Kravata- hrvatski simbol ljudskih vrijednosti '' je zamijećena od strane javnosti, pa je prof. Miličević  pozvana u emitiranje  emisije  radio postaje Totalni. hr.,Rijeka , na dan ''Svjetski dan kravate'', 18. listopada .