Otkrij svoju nadarenost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
Autor: Jelena Vlašić, 13. 12. 2017.

Povodom Europskog tjedna vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, koji se nedavno održao, a čiji je cilj promicanje strukovnog obrazovanja diljem Europe, u našoj se školi 8. prosinca održala školska priredba

Nakon uvodnih riječi ravnateljice Antonije Bukše publika je uživala u zanimljivom i bogatom programu u kojem se sudjelovali naši učenici.

Tako su o bitnim značajkama zanimanja komercijalist, uz stručno vodstvo profesorice Ariane Juretić Jović, govorili učenici završnog razreda Andrea Imširović i Nikolina Marijanović, nakon čije je prezentacije uslijedio skeč na engleskom jeziku koji su izveli učenici Flamur Ćenaj i Ivana Milas.

Sve o tome kakvu odjeću odabrati za poslovni razgovor otkrile su učenice prvog razreda smjera dizajner odjeće uz stručno vodstvo profesorice Renate Štefan Barišić. Prezentaciju su izradile učenice Nora Mičević i Natalija Bradanović, a prezentirala je Anja Batinac.

Jedna od ključnih prednosti pri zapošljavanju je poznavanje stranih jezika pa je u tom tonu učenica Šukrije Galjuša iz 1. d razreda smjera krojač otpjevala pjesmu Es tut mir so leid.

Nakon njene lijepe izvedbe slijedila je prezentacija o najvažnijim vještinama dobrog prodavača i uspješnog poslovođe, a prezentirale su je učenice Sedita Hodža iz 2. d i Karla Petrić iz 3. c uz stručno vodstvo profesora Kristijana Pupovca.

Najbolje se uči na primjerima dobre prakse pa su stoga učenici prikazali razgovor između prodavača i kupca na njemačkom jeziku. Prezentirali su Iva Jurčević iz 3. k te Erik Šafar i Nataša Škrga iz 1. k uz stručno vodstvo profesorice Karmen Ujčić.

S obzirom da se približava vrijeme darivanja i mnogi će od nas potrošiti više nego što su planirali, trebalo bi znati ponešto o zaštiti i pravima potrošača. Publici su to pokazali učenici završnog razreda smjera komercijalist koji su se okušali u kvizu znanja koji je osmislila i izradila profesorica Andrijana Ravnjak. Međusobno su se natjecali Frane Dragoslavić, Kristian Pernjek i Mateja Jugović, a o pobjedniku su odlučile Katarina Bogović, Danijela Strehovac te Martina Perušić kao njihova predstavnica. Frani Dragoslaviću uručena je glavna nagrada, ali i ostali natjecatelji dobili su prigodne nagrade.

Nakon kviza iz kojeg smo svi ponešto naučili uslijedio je kratki predah za koji se pobrinula učenica Carla Marica Josipa Kumičić iz 1. o koja je naizust krasnoslovila Prevertovu pjesmu Za tebe ljubavi moja pripremivši je pod mentorstvom dviju profesorica Melite Rabak i Sande Španjol-Pandelo.

Priredba se nastavila u natjecateljskom duhu pa su naše krojačice u petominutnom izazovu šivanja pokazale svoje vještine, brzinu i spretnost. Natjecale su se učenice Ema Bezina iz 3. d te Eni Juričić i Anita Krmpotić iz 2. d. Pobjednicu Anitu Krmpotić odabrale su profesorice Sanja Jagić Hviždalek i Renata Štefan Barišić, a svim natjecateljicama uručene su prigodne nagrade.

Za odlični glazbeni predah pobrinula se učenica Nina Antić iz 3. d otpjevavši pjesmu Stay.

Osim za pjevanje, naši učenici nadareni su i za crtanje. Učenica Veronika Pejić iz drugog razreda smjera dizajner odjeće, u razgovoru s učenikom iz razreda Rudolfom Filipovićem, svima prisutnima prezentirala je svoje prekrasne crteže inspirirane stripom.

Završetak priredbe začinila je modna revija. Božićne modele su izradile učenice 2. razreda smjera krojač Vezira Ese, Eni Juričić, Anita Krmpotić i Laura Magdić pod stručnim vodstvom profesorice Snježane Tus. Reviju su nosile učenice Anja Batinac, Carla Kumičić, Anđela Nekić i Korina Nikolić iz prvog razreda smjera dizajner odjeće, a pripremala ih je profesorica Renata Štefan Barišić.

Naša tehnička podrška bili su učenici Kristian Pernjek i Frane Dragoslavić iz 4. k, dok su učenik Mateo Blažina iz 1. k i profesorica Romana Zvošec Zekić sve dokumentirali stvorivši bogatu fotogaleriju.

Pohvale idu i odličnim voditeljima učenicima Danieli Abram i Luki Čuljat iz 4. k, dok je za osmišljavanje programa i koordinaciju priredbe zaslužna profesorica Jelena Vlašić.