Svijet životinja
Autor: Antonija Bukša, 25. 11. 2020.

Svijet životinja

Svoj planet dijelimo s milijunima vrsta životinja i biljaka - raznovrsnom prirodom koja obogaćuje naše živote na toliko mnogo načina. Priroda je izvor nadahnuća i nužna je za sve što naš život čini mogućim. Sva živa bića međusobno su ovisna jedna o drugima. Mi (ljudi) možemo svojim ponašanjem i djelima čuvati i spašavati prirodu, ali i ugrožavati je. Stoga je potrebno graditi budućnost u kojoj ljudi žive u skladu s prirodom jer jedni bez drugih ne možemo.

Zagađenje prirode danas je veliki problem, ne samo u svijetu nego i u Hrvatskoj. Nažalost, problem je postao toliko velik da su počele izumirati određene vrste životinja. Biljni i životinjski svijet nužan je za život na našem planetu. Pomozimo spasiti fantastična stvorenja ovog svijeta jer samo udruženi možemo to učiniti.

Tko ne voli životinje vjerojatno ne voli niti ljude. Ljudski karakter lako se može protumačiti i pomoću odnosa prema životinjama. Stoga ne iskaljujte svoj bijes i nezadovoljstvo na životinjama koje vam ništa nisu krive. Za samo malen djelić vremena i ljubavi koje poklonite životinji možete dobiti bezuvjetnu ljubav i vjernost koja će trajati zauvijek. Čovjek se u dodiru sa životinjama obogaćuje!

Vođeni pozitivnim odnosom prema životinjama učenci 2. C razreda pod vodstvom razrednice, prof. Ravnjak, odlučili su izraditi pano na temu Svijet životinja te ukazati na nužnost zaštite, ali i poznavanja raznolikog životinjskog svijeta te humanog odnosa prema njima.

Volite svoje ljubimce, pomozite im, pazite ih, mazite, redovito hranite, šetajte, vodite na veterinarske preglede… Ali ne zaboravite ni na druge životinje te se i prema njima odnosite savjesno i humano, ne ugrožavajte ih svojim ponašanjem.

“Bilo je nužno civilizirati čovjekov odnos prema čovjeku. Sada je nužno civilizirati čovjekov odnos prema prirodi i životinjama.”

Victor Hugo

“Tko je okrutan prema životinjama, ne može biti dobar čovjek.”

Arthur Schopenhauerr