Ekologija i ja
Autor: Antonija Bukša, 14. 7. 2022.

U našoj smo školi u drugom polugodištu školske godine 2021./2022. proveli anonimnu anketu među učenicima na temu Ekologija i ja. U anketi je sudjelovalo 112 učenika od prvog do četvrtog razreda zanimanja prodavač, dizajner odjeće i komercijalist, istraživanje je provedeno anonimno, a ispitanici su upoznati sa svrhom istraživanja.

Cilj istraživanja bio je istražiti potrebe i mišljenja mladih, te različitim aktivnostima potaknuti mlade na usvajanje zdravih navika i uključiti ih u aktivno sudjelovanje u životu zajednice.

86% učenika izjavilo je da su ih roditelji od najranije dobi učili na koji način očuvati okoliš i prirodu. Također, 97% o tome je učilo u osnovnoj školi, a 65% reagira tako da upozori svoje bliženje ako primijete da zagađuju okoliš. Svoje papiriće, omote, boce, žvakaće gume… 97% učenika odlaže u za to predviđenu ambalažu, a 3% ne vodi računa o tome.

Zabrinjavajući je podatak da 23% učenika kod kuće ne sortira otpad i odlaže u odgovarajuće kontejnere dok ponekad to čini 35% a redovito 37%.

O racionalnoj potrošnji vode i struje računa vodi 56% djece, dok 28% povremeno a 16% nema te navike. Učenici su dobro informirani i o tome kako reciklirati: znaju da to obuhvaća sortiranje kućnog otpada, odvajanje povratne ambalaže, odjevnih artikala, baterija… Nisu sigurni gdje se odlaže elektronski i građevinski otpad – da li u kontejner ili na unaprijed predviđena mjesta.

Većina se ispitanih učenika drže pravila o zaštiti okoliša i kad znaju da ih nitko ne promatra – 73%, dok 27% priznaje da to ne čini kad misle ili znaju da nitko neće znati da se nisu ponijeli ekološki osviješteno.

89% učenika željelo bi posaditi stablo ili biljku i tako doprinijeti zaštiti prirode, a 11% izjavljuje da im je svejedno. Slično, 87% učenika koji su sudjelovali u ispitivanju stava je da im je dužnost brinuti o okolišu.

Iako je visok postotak učenika koji imaju odgovoran stav prema očuvanju prirode i znanja o ekologiji postoji znatan prostor za unaprjeđivanje. Djeca prva znanja i iskustva stječu u osnovnoj školi i vlastitom domu te je potrebno ta znanja proširivati, uključivati učenike u projekte i akcije gdje će moći doprinijeti i steći nova iskustva. To će rezultirati odgovornim ponašanjem prema svojoj zajednici i doprinijeti očuvanju našeg okoliša.

Antonija Bukša, dipl.oec.

ravnateljica