Međunarodni dan zagrljaja - 21. siječnja
Autor: Andrijana Ravnjak, 20. 1. 2023.

Zagrljaj je prekrasan dar - jedna veličina odgovara svima!

Međunarodni dan zagrljaja prvi put obilježen je 21. siječnja 1982. godine u Michiganu. Na ideju je došao Kevin Zaborney, protestantski pastor i kreativni poduzetnik. Primjetio je da su ljudi između Božića i Valentinova prilično depresivni baš zbog nedostatka bliskosti i izmjene zagrljaja pa mu se učinilo zgodnim oraspoložiti ljude u međuvremenu, tj. koncem siječnja.

Ideja ovog dana je potaknuti sve ljude da češće grle obitelj i prijatelje, da pokušaju više razumjeti svoje, ali i tuđe emocije, da se osjećaju prihvaćeno i da se povežu međusobno na nekoj višoj razini.

Psiholozi tvrde da su zagrljaji iznimno važni za čovjekov emocionalni život te da bismo se trebali svakodnevno grliti. Grljenje ima jednaku korist za obje osobe jer zagrljaj je dar kojeg istovremeno dajemo i primamo.

Zagrljaj smanjuje stres, pruža osjećaj sigurnosti i zaštite, poboljšava međuljudske odnose, pruža osjećaj mira, daje utjehu i snagu. Zagrljaj je jedan od najjednostavnijih načina za pokazivanje emocija. Njime se služimo iz dragosti, kada osjećamo potrebu za fizičkim kontaktom, ali i kada smo tužni ili želimo nekoga utješiti. Kada osoba primi zagrljaj, u organizmu se povisuje razina serotonina i endorfina, poznatih i kao „hormoni sreće“.

Zanimljivo je koliko pozitivnih učinaka donosi jedan običan zagrljaj!