Svečana priredba povodom 170 godina trgovačkih i tekstilnih zanimanja naše škole
Autor: Jelena Vlašić Ledenko, 6. 4. 2023.

Škola za trgovinu i modni dizajn Rijeka obilježila je 170 godina postojanja svojih trgovačkih i tekstilnih zanimanja. Svečanost se održala u Palači šećera 4. travnja 2023. godine s početkom u 11 sati. Na samom početku, u ime djelatnika i učenika škole, ravnateljica Antonija Bukša zahvalila je svima na dolasku te je pozdravila zamjenika župana Primorsko-goranske županije, gospodina Petra Mamulu, članove Školskog odbora, kolege ravnatelje drugih škola i učeničkih domova, drage umirovljenike i sve poštovane goste.

Svojim govorom podsjetila je da se trgovačka škola spominje još davne 1853. godine te najznačajnijih trenutaka u njezinom razvoju sve do ove školske godine kada je škola promijenila naziv iz Trgovačka i tekstilna škola u Rijeci u Škola za trgovinu i modni dizajn Rijeka.

Svi prisutni uživali su u glazbenim nastupima, recitacijama i modnim revijama naših učenika. Fotografije sa svečane priredbe pogledajte ovdje.

Druženje smo, nakon dojmljive himne u izvedbi klape Nevera, započeli video uratkom koji je slikovito prikazao kratki pregled razvoja trgovačkih i tekstilnih zanimanja naše škole te promjena koje su joj do danas prethodile.

U 170 godina kontinuiranog rada mnoge su generacije na svom putu obrazovanja prošle kroz hodnike naše škole. Koliko smo puta jedni druge na tom putu pozdravili i koliko smo zajedničkih lijepih trenutaka podijelili… Emotivni pozdrav našem zavičaju Dobro jutro kraju primorski autorice Mirjane Bobuš, pod vodstvom profesorice Gordane Perušić, interpretativno je pročitala na čakavskom narječju učenica 1. O razreda, Natali Strčić.

Promišljajući o ljudima i zavičaju, poslušali smo sljedeću točku – skladbu pod nazivom Greenslevees izvela je na gitari učenica 1. O razreda, Lana Rodić.

Revijom povijesnih modela, pod vodstvom profesorice Renate Štefan-Barišić, koju su nosile naše učenice maturantice, smjera dizajner odjeće, povezali smo niti nekih prošlih razdoblja s modnim predviđanjima u  skoroj budućnosti. Modeli su dugogodišnji rad naših kreativnih učenika, a prikazuju povijesnu odjeću iz razdoblja kao što su renesansa, baroka i ampir u kojemu je prikazana i crna haljina Karoline Riječke. Neki od modela su prikaz odjeće u budućnosti, kao što je haljina modernog baroka te haljina koja svijetli.

Jednom je neki pjesnik rekao da glazba započinje tamo gdje riječ završava. U tom tonu poslušali smo skladbu Ples lepeze i kišobrana koju je na harfi odsvirala naša učenica Manuela Grgić iz 1. K razreda.

Povijest i svaka promjena dio su našega života. Odrastanje – prirodno i neizbježno, ponekad se događa prebrzo. Pjesma Mojoj hkćeri autorice Mirjane Bobuš otkriva svu ljepotu života, ali i spoznaju o protjecanju vremena. Pjesmu na čakavskom narječju interpretativno je čitala učenica 1. O razreda, Natali Linić.

Umjetnost uistinu oplemenjuje naš život. Ona je neprestani poticaj našoj mašti za stvaranje originalnih i zanimljivih modnih kreacija. Svečani program zaokružili smo revijom odabranih modela koje su, pod vodstvom profesorice Renate Štefan-Barišić, nosile učenice 2. razreda, smjera dizajner odjeće.

Modeli su retrospektiva naših revija, nagrađeni, s temama kao što su zadarski zalistavac, fontane i zdenci grada Zagreba, požeška narodna nošnja izrađena s vezom i čipkom, vinkovački Orion od bojane žutice na kojoj su iscrtani znakovi prvog indoeuropskog kalendara. Učenice su nosile i asimetrične večernje haljine izrađene od ljubičaste svilene tkanine. Među modelima je i narodna nošnja prikazana u očima učenika, izrađena od skaja te model s temom futurističkog vintagea, odnosno crni model haljine s baroknim dodatkom.

Uzvanici su nakon prigodnog programa mogli pogledati vrijednu izložbu povijesnih školskih dokumenata i učeničkih radova. Dokumentaciju za izložbu odabrala je profesorica Zvjezdana Bačinić, a profesorica Larisa Čučković upotpunila ju je slikama s motivima grada Rijeke i prigodnim motivom rimske božice Minerve – između ostaloga zaštitnice mudrosti, odnosno intelektualnog, umjetnosti i trgovine. Slike su radovi učenika 3. razreda smjera dizajner odjeće.

U ulogama odličnih voditeljica bile su učenice 2. O razreda, Ana Marijan i Lana Vidić. Za tehničku podršku zaslužni su profesor Damir Petraš i učenik David Blažević iz 4. K razreda.

Svečanost povodom 170 godina trgovačkih i tekstilnih zanimanja naše škole koordinirala je profesorica Jelena Vlašić Ledenko te je osmislila program i napisala konferansu.

Članovi klape Nevera svojim pjesmama također su uljepšali svečano druženje koje je završilo zakuskom.