Školska priredba – Svjetski tjedan novca
Autor: Jelena Vlašić, 28. 3. 2018.

Upravo u ovom tjednu diljem svijeta obilježava se Svjetski tjedan novca. Tom je prigodom 26. ožujka 2018. u našoj školi održana priredba. Uz to, ove godine zanimanje prodavač bilježi čak 165 godina postojanja. U tom tonu prisjetili smo se važnijih povijesnih činjenica o našoj školi, gradu i općenito kulturnoj baštini.

Promocija strukovnog zanimanja provodila se ove godine i u školskoj knjižnici u sklopu projekta 165. godišnjice zanimanja prodavač. Izložbu pod nazivom Tragom prošlog vremena, koja se mogla javno pogledati, postavili su učenici uz stručno vodstvo profesorice Vesne Miličević.

Prije nego li je raznovrsni program započeo, ravnateljica Antonija Bukša pozdravila je sve prisutne.

O tome kako razvijati odgovoran stav prema novcu govorile su u zanimljivoj prezentaciji učenice Vezira Ese, Sedita Hodža i Anita Krmpotić iz 2.d, uz stručno vodstvo profesorice Andrijane Ravnjak.

Mnoga književna djela nose moralne poruke o novcu i njegovu utjecaju na ljudske sudbine. Učenice Leonarda Kavicki, Manuela Račić i Tina Barbić iz 1.d, uz stručno vodstvo profesorice Jelene Vlašić, otkrile su što o tome možemo saznati čitajući lektiru.

Ubrzo je uslijedio kratki predah za koji se pobrinuo učenik Toni Kovač iz 2.k razreda. U svojoj odličnoj vokalnoj izvedbi koristio je tehniku beat boxinga kojom se oponašaju glazbeni instrumenti i drugi zvukovi, a najčešće se povezuje s hip-hopom.

Da je za uspješan posao bitan početni kapital, originalnost i spremnost na rizik, svima je već odavno jasno. No, koja osoba hrvatskih korijena to najbolje radi otkrile su učenice Nikolina Marijanović i Andrea Imširović iz 4.k, uz stručno vodstvo profesora Damira Petraša. U svojoj prezentaciji pod nazivom Zagonetna ličnost potaknule su publiku na razmišljanje zadavši im izazov u kojem su trebali pogoditi o kojoj se osobi radi, a onaj tko je to učinio dobio je simboličnu nagradu.

Nakon toga je učenica Lucija Žužić iz 1.d otpjevala prekrasnu pjesmu pod nazivom Di sole e d'azzurro.

Koliko, kako i zašto štedjeti na vlastitom su primjeru otkrile učenice Sedita Hodža iz 2.d te Katarina Radanec i Maria Kovačević iz 2.c. One su u kratkom i poučnom razgovoru, uz stručno vodstvo profesorice Ariane Juretić Jović, govorile o financijskoj pismenosti.

Uskoro je došlo vrijeme i za kviz o našoj školi i gradu Rijeci za koji su se pripremali učenici Toni Kovač, Matija Marinac i Veronika Jovanović iz 2.k. Kviz znanja osmislila je profesorica Zvjezdana Bačinić. Pobjednicu Veroniku Jovanović su odabrati suci, odnosno učenici Erna Avdić i Ivan Biškupović te Selma Japić kao njihova predstavnica,  također iz 2. k razreda. Svim natjecateljima bile su uručene i prigodne nagrade.

Nakon prisjećanja najvažnijih činjenica iz povijesti i kulturne baštine u sličnom su smjeru nastavili i učenici Rudolf Filipović i Melanija Peričić iz 2.o, koji su, uz stručno vodstvo profesorice Melite Rabak, pripremili kratko izlaganje o hrvatskom prvotisku.

Mnogi inspiraciju traže u prošlosti, a upravo tradicija prenosi znanje i kulturne vrijednosti s generacije na generaciju. Uz stručno vodstvo dviju  profesorica Renate Štefan Barišić i Sanje Jagić Hviždalek naše su učenice pripremile prezentaciju pod nazivom Motivi narodne nošnje u suvremenoj odjeći. Prezentaciju je izradila učenica Nora Mičević, a prezentirala je učenica Anja Batinac. Modele su nosile Bernarda Soldić, Antonela Banić, Korina Nikolić i Carla Marica Kumičić, također učenice 1.o razreda.

U nastavku programa učenica Erika Ravnić iz 2.o i Klara Jugović iz 1.d, pod stručnim vodstvom profesorice Maje Bižace, u kratkoj prezentaciji govorile su o tradicijskoj izradi tkanine i čipke u Hrvatskoj.

Nakon toga prisutni su uživali u modnoj reviji. Kolekciju svečanih haljina izradile su učenice završnog razreda smjera krojač pod stručnim vodstvom profesorice Sanje Jagić Hviždalek za riječki Advent. Crveno-crnu kombinaciju svečanih haljina nosile su učenice Lea Sandalić i Ema Bezina iz 3.d te Elena Šijaković i Patricija Lešić iz 3.k.

Za kraj, u dogovoru s profesoricom Magdalenom Tomić Mijatović kao pratnju na gitari i uz tehničku podršku profesora Kristijana Pupovca, svi zajedno otpjevali smo pjesmu Mom zavičaju.

Učenici Frane Dragoslavić i Kristian Pernjek bili su odlična tehnička podrška. Priredbu su, kao pravi profesionalci, vodili učenici Daniela Abram i Luka Čuljat iz 4.k. Za osmišljavanje i koordinaciju cijeloga programa zaslužna je profesorica Jelena Vlašić.